Je dobré, aby ste vykročili to správnou pravou labkou, a jedlo a starostlivosť, ktorú si vyberiete, môže priniesť všetky zmeny zdravia a šťastia vášho rastúceho mačiatka.
1. Pokračujte v podávaní mačiatka jeho „normálnu“ výživou, ale pomaly zavádzajte do mixu vysoko kvalitné mačacie jedlá (t.j. s vysokým obsahom bielkovín a taurínu a nízky obsah doplnkov a sacharidov); poraďte sa s veterinárom o tom, čo najlepšie slúži vašej mačke. Po jej úprave je potrebné venovať sa výhradne kvalitné jedlá.
2. Nakŕmte mačiatko aspoň trikrát denne z plytkej dosky. Pamätajte, že sú to maličké veci, a preto potrebujú ľahký prístup k jedlu. Občerstvenie, najmä počas fázy rastu, by malo byť zahrnuté. Malé množstvo potravín s vysokým obsahom bielkovín, ako je varené vaječné žĺtka, vykostené ryby a varená alebo surová pečeň, bude vynikajúcou dobrotou a pomôže vytvoriť silné kosti.
3. Ako sme spomínali, je dobré, aby vaše mačiatko sa často kŕmilo, kým rastie (do šiestich mesiacov), dokonca aj niekoľkokrát za deň. Ak vaše mačiatko uprednostňuje pasenie alebo papá skromne, držte malé množstvo suchého krmiva, ktoré je k dispozícii v miske na to po celý deň.
4. Suché alebo riedke? Mnohí vlastníci nájdu šťastnú rovnováhu medzi týmito dvoma. Možno riedke jedlo na večer a suché v priebehu dňa.
5. Vždy majte k dispozícii čistú vodu a skontrolujte ju počas dňa za účelom čistoty. Majte na pamäti, že voda je dostatočná, nie je potrebná žiadna iná tekutina. V skutočnosti môže kravské mlieko spôsobiť pomalé bolesti brucha a malo by sa mu vyhnúť. Áno, mačky milujú chuť mlieka a pijú ju, ak ich dáte do misy. Ale to nehovorí veľa, pretože majú rovnakú chuť na nemrznúcu zmes. Nechajte kravské mlieko malým teľatám – a ľuďom.
6. Keď prvýkrát prinesiete svoje mačiatko domov, je dobré nechať mačiatko v tej istej miestnosti s schránkou na močenie niekoľko dní, aby si na to zvyklo. Mačiatka nepotrebujú veľa na vycvičenie. Často len vedieť, kde je krabica, je dostatočnou motiváciou na jej použitie; mačky prirodzene uprednostňujú zahrabanie svojho odpadu.