Menu

Nosorožcov neustále ubúda

Všetky druhy nosorožcov patria medzi vážne ohrozené druhy. Mnohé organizácie, zoologické záhrady a prírodné rezervácie sa už dlhé roky snažia ich stavy umelo zvyšovať. Za posledný rok, však svet prišiel o dvoch samcov, ktorí boli poslednou nádejou na záchranu vlastného druhu.

nosorožec

Nosorožca severného bieleho už na tejto zemeguli nestretnete


Podľa údajov Svetového fondu na ochranu prírody, ešte v roku 1960 podľa odhadov, žilo vo voľnej prírode viac ako dvetisíc jedincov druhu nosorožca severného bieleho. O necelých dvadsať rokov neskôr, to bolo menej ako dvadsať nosorožcov. Dnes žijú už len dvaja zástupcovia tohto rodu, respektíve iba dve samice. Posledný žijúci samec Sudán umrel pred rokom v rezervácii Ol Pejeta v Keni. Ani jedna zo samíc nie je schopná odnosiť mláďa a keďže ho už nemá ani s kým splodiť, budúcnosť nosorožcov bielych severných, nazývaných tiež nosorožce tuponosé, je bohužiaľ viac než jasný.

Hmlistá budúcnosť aj pre nosorožce sumaterské


Nosorožce sumaterské sa vyskytujú prevažne na ostrove Sumatra v Indonézii. V súčasnosti sa odhaduje, že tu žije maximálne osemdesiat kusov. Kvôli neustálemu ničeniu ich prirodzeného prostredia, sa však v posledných rokoch takmer úplne prestali rozmnožovať. O ich záchranu sa pokúšali aj v malajzískej rezervácii na ostrove Borneo. Chovali tu samičku Iman a samca Tama. Ten však vo veku tridsať rokov zomrel. Stalo sa to v priebehu mája 2019. V rezervácii síce uchovali genetický materiál, ktorý má slúžiť na ďalšie pokusy o oplodnenie samičky, avšak v minulosti boli tieto pokusy neúspešné. Budúcnosť nosorožcov samuterských, je teda v súčasnosti viac než hmlistá.

velké zvíře

Môže sa nám to vrátiť


V priebehu niekoľkých desaťročí ľudská činnosť spôsobila vyhynutie mnohých živočíšnych a rastlinných druhov. Ak nezačneme k prírode pristupovať s rešpektom, jedného dňa sa môže veľmi ľahko stať, že sa na zozname vyhynutých druhov ocitneme aj my. Bohužiaľ tento zoznam už nebude mať kto viesť.