Menu

Aj pes môže prechladnúť

Mnohí majitelia psov podceňujú to, že ich miláčikovia môžu nachladnúť rovnako ako my ľudia. Spoliehajú sa na to, že srsť je dostatočnou izoláciou. Z časti je to pravda. Avšak ani pes nedokáže zvládnuť príliš veľké extrémy.

spící pes

V skutočnosti nie je podstatné, či má váš pes krátku, alebo dlhú srsť. O tom, aké izolačné vlastnosti spĺňa, rozhoduje takzvaná podsada. Ide o vrstvu srsti, ktorá sa nachádza pod tou hornou. Tá napríklad zabezpečí to, aby sa vietor, vlhkosť, alebo mráz nedostali priamo na kožu, čím telo psa dostatočne ochráni. Napríklad taký Yourkshirsky teriér podsadu nemá. Preto tieto psy nemôžu za žiadnych okolností žiť trvalo vonku.
Aj pes s podsadou nie je schopný vydržať všetko. Problémom je najmä vietor. Takže aj chováte psa vonku, musí mať búdu, alebo iné miesto, kde sa môže pred vetrom ukryť. To neplatí iba v zime, ale aj počas zvyšku roka. Vezmite si, že aj v lete sa nočné teploty bežne pohybujú okolo šestnástich stupňov Celzia. Ak si k tomu prirátate silnejší vietor, je vám jasné, že psovi nemôže byť pohodlne.
Problémom je aj studená podlaha.Pes by mal mať vždy aspoň deku, alebo pelech, aby neležal priamo na studenom povrchu. Riešením môže byť aj oblečenie, ktoré ochráni najmä kĺby a obličky psa.

běžící pes
Psom robí problém aj náhla zmena teploty. Takáto situácia nastáva hlavne počas leta, kedy so psom cestujeme autom. Klimatizácia je nastavená na príjemných dvadsať stupňov, alebo ešte nižšie, pes potom vyjde von, kde je dobrých tridsať, na slnku aj štyridsať stupňov.

Ako sa prejavuje nachladnutie u psov

Nachladenie môže mať rôzne prejavy. Najčastejšie sa však prejavuje nechutenstvom, celkovou apatiou, alebo problémami s chôdzou. Nie je neobvyklým, ak psovi tečie z nosa, niekedy aj z očí. K týmto komplikáciám sa môže pridať aj časté a hlasné kýchanie. Ak by ste si podobné správanie na svojom psovi všimli, sledujte ho aspoň zopár dní. Pokiaľ by sa jeho stav nezlepšoval, čím skôr navštívte veterinárneho lekára.