Menu

Dlhá história pestovania

História tejto významnej plodiny siaha až do antického Grécka. Sprevádzala celú civilizáciu, záznamy o pestovaní maku na Slovensku sú dokonca až z doby bronzovej.
V Európe sa jeho pestovanie rozšírilo najmä v stredoveku. Jednalo sa o veľmi významnú rastlinu, ktorá bola vždy zdrojom alkaloidu s názvom ópium. Využívala sa ako liek a pomohla rozvoju farmaceutického priemyslu.
Na druhej strane bola ale považovaná za platidlo a v minulosti sa kvôli nej viedli vojny. V súčasnosti je jej využitie jednak v potravinárstve a takisto sa pestujú aj špecifické farmaceutické odrody.mak poľný.jpg

Uplatnenie vo výžive

Síce platí, že mak by sa mal konzumovať rozumne z dôvodu obsahu ópia v makoviciach, ale vo výžive má svoje nezastupiteľné miesto. Vedecké výskumy potvrdili, že má veľmi vysoký obsah vápnika, až 12 krát vyšší ako mlieko, je ľahko stráviteľný, obsahuje veľa nenasýtených esenciálnych mastných kyselín a vie rýchlo zasýtiť. Podporuje hladinu „dobrého“ cholesterolu v krvi, výrazne pomáha pri osteoporóze. Tieto pozitívne vlastnosti platia ale iba pre kvalitnú plodinu Mak siaty modrý.

Špecifickosť – potravina alebo liek?

Táto vzácna rastlina sa aktuálne pestuje v dvoch formách – pre potravinárske účely, tzv. nízkomorfínová odroda a pre farmaceutické účely, tzv. vysokomorfínová odroda.
Aktuálne sa na európskom trhu s potravinami rieši problém používania maku. V mnohých západoeurópskych krajinách je distribúcia a konzumácia maku zakázaná z dôvodu mylného predpokladu, ktorý sa týka obsahu alkaloidu morfínu. Naopak ostatné okolité európske krajiny ho veľmi často využívajú pri príprave jedál. Vychádza to prirodzene aj z kulinárskych tradícii a z histórie spoločnej Rakúsko uhorskej gastronómie.mak semeno.jpg
Je dobré vedieť, že na potravinárske účely sa vždy používa iba surovina s nízkym obsahom morfínu a je teda zo zdravotného hľadiska bezpečná.
Dôležitý je správny nákup a skladovanie. Odporúča sa ho kupovať vždy čerstvý a nemletý a skladovať v uzavretých tmavých nádobach. Takisto je vhodné všímať si pri malospotrebiteľských baleniach odrodu a dátum balenia.
Pri úprave je potrebné dbať na rýchlu a krátku tepelnú úpravu, aby sa neznehodnotili výživné látky.