Menu

Čo všetko si môžete vypestovať v byte?


Mladá cibuľka
Potrebujete iba kvetináč akejkoľvek veľkosti a hlinu. Zahrabte do hliny cibule a vyčkajte, kým vám vyrastie lahodná mladá cibuľka.
Bylinky
Máte problémy s dýchacími cestami? Pomôže vám mäta, šalvia alebo medovka.  Dnes sa už dajú bylinky kúpiť aj v supermarkete, ale je otázne, ako dlho vám vydržia. Na začiatky vašej snahy je výborná mäta. Ak si ju vypestujete od semienka, môže vám vydržať aj 5 rokov.  Tým, že mäta má v kvetináči obmedzený rast, je výhoda, pretože má tendenciu sa príliš roztiahnuť.  Ďalšou zaujímavou a nenáročnou bylinkou, ktorú si viete vypestovať je tymian. Dá sa použiť na pečené mäsko, čaj proti zápalu a je možné z neho vyrobiť aj sirup.  Vyhovuje mu priame slnko.

kaktus.jpg
Bazalka
Je výborná na dochucovanie a ozdobenie jedál. Môžete si z nej vyrobiť domáce pesto. Je výborné  cestoviny aj šaláty. Vhodnejšia je aj v tomto prípade výsadba zo semienka, s dostatočným priestorom. Počas zimy vašu rastlinku môže trápiť pleseň, ale v lete vám to vynahradí bohatými lístkami.  Neodporúča sa ju mať pri radiátore.
Aloe
Dá sa kúpiť aj, ako mladá rastlinka a potom si ju môžete presadiť.  Potrebuje najmä slniečko a teplo. Môžete ju pokojne nechať pri okne aj počas zimy.  V zime ju stačí zalievať iba 2-3 krát do mesiaca a v lete podľa potreby.
Cherry rajčiny
Aj túto obľúbenú pochúťku si môžete vypestovať v byte.  Potrebujú pomocný kolík, kde sa môže ťahať. Rastlinka je citlivá na zalievanie. Dajte si pozor nech ju polievate, pôda nesmie byť ani príliš mokrá, ani suchá. Rajčinky sú dozreté, ak sa dajú ľahko odtrhnúť.
Chilli
Semienka sa sadia vo februári alebo februári, je vhodné pred sadbou semienka namočiť. Je potrebné ich prikryť iba tenkou vrstvou zeminy.  Rastlinka vyžaduje 25-35 stupňov. Chilli papričky obľubujú prúdenie vzduchu.
 
řezané květiny.jpg
 
Pažítka
Existuje viac druhov tejto rastlinky. Výborná je napríklad Pažítka cesnaková alebo odroda Bohémia. Ak je rastlinka zasadená v kvetináči vyžaduje častejšie zalievanie.
Citróny
Možno ste netušili, že aj citrón si viete vypestovať v našej zemepisnej šírke. Je to trocha náročný proces na čas aj starostlivosť. Možnosťou pre vás môže byť, ak si už rovno kúpite citrónovník.  Ďalšou možnosťou je zasadiť semienka z organického citrónu, ktorý nie je striekaný proti klíčeniu. Ak vytrváte svoju úrodu môžete vidieť po 5-10 rokoch.