Menu

Budovanie detskej imunity je beh na dlhé trate

Dobrá imunita je základom zdravia. Istú časť zohráva genetika, no tú druhú naše detstvo. Ak v útlom veku náš organizmus nedostane dostatok podnetov na to, aby s vytvoril silný imunitný systém, v dospelosti to doženieme len ťažko. No a na to, by ste mali myslieť aj pri svojich deťoch. Budovanie imunity netrvá týždeň ani rok. Je to beh na dlhé trate, ktorý však stojí za to.

špinavé ruce

Bez špiny to nejde

Umývate svojim deťom ruky stokrát denne, vyvárate fľašku, cumeľ a všetko s čím prídu do kontaktu? Robíte prvý krok k tomu, aby ste ich imunitu doslova zabili. Dieťa sa musí zašpiniť, musí prichádzať do kontaktu s baktériami. Inak jeho telo nemá ako imunitu budovať. Preto svoje deti nechráňte pred každou špinkou. Nedezinfikujte svoj byt, ich hračky a oblečenie.

Choroba je nutná

Niektorí rodičia panikária keď okolo nich prejde mamička s chorým dieťaťom. To isté sa deje aj v škôlke. Zapamätajte si však jedno, a to, že každá choroba v skutočnosti podporuje imunitu.

pískoviště

Dieťa by malo mať domáce zviera

Nechcete svojmu dieťaťu dovoliť domáce zvieratko, pretože je prenášačom rôznych chorôb, alergií a parazitov? V prvom rade s treba povedať, že odčervený a zaočkovaný pes, alebo mačka, ktorí dostávajú normálnu starostlivosť nie sú prenášačom žiadnych chorôb. to isté platí aj o hlodavcoch a vtákoch. Je pravda, že každé zviera so srsťou, alebo perím je zdrojom alergénov. Ak s nimi však deti prichádzajú do kontaktu už od útleho veku, ich imunita si proti nim, dokáže vybudovať dostatočne silný obranný systém.

Všetko treba olízať

To, že deti všetko olizujú a vkladajú do svojich úst, nie je náhoda. Ide o akúsi podvedomú záležitosť, ktorou si chce organizmus vybudovať imunitu. Samozrejme, že im netreba dovoliť všetko. Ak však vaše dieťa ochutná trošku hliny, piesku, omietky, alebo olíže podlahu, nemusíte sa z toho zblázniť.