Menu

Ako sa správne starať o psiu srsť

Podobne ako my ľudia, potrebujú aj psy istú dávku starostlivosti o ich srsť. Nejedná s avšak iba o estetickú záležitosť. Kožuch plný prachu a iných nečistôt totiž dokáže vášmu miláčikovi poriadne znepríjemňovať život. Navyše všetko to, čo sa v srsti vášho psa nachádza, dýchate pri každom pohladkaní či pritúlení.

chrt

Viac česať a menej kúpať

V prvom rade, by ste nemali podceňovať pravidelné vyčesávanie. Platí to ako pri dlhosrstých, tak aj pri krátkosrstých plemenách. Prach sa na ich srsti zachytáva rovnako v oboch prípadoch. Takto sa navyše zbavíte aj vypadnutých chlpov, ktoré nebudete musieť zbierať z gauča, podlahy a vášho oblečenia.

Dôležitá je aj správna kefa. Hrebeňom sa vyhnite, pretože ich psy veľmi neobľubujú a navyše srsť zbavujú nečistôt omnoho horšie. Vždy češte v smere rastu chlpov a pokúste sa odstať až na kožu.

S kúpaním by sme to nemali preháňať. Voda vysušuje psiu kožu rovnako, ako tú našu. My si vieme pomôcť rôznymi kozmetickými prípravkami, ale ak koža svrbí vášho chlpáča, verte že to preňho nie je vôbec príjemné. Ak sa vrátite z prechádzky, a nechcete aby bol špinavý celý byt, použite radšej suchý uterák, ktorým vyšúchajte celé telo. S vodou umyte len labky a poprípade zablatené brucho.

Ak chcete, aby mal váš pes krásne lesklú srsť, pridajte mu raz za čas do jedla lyžičku olivového oleja.

Používajte iba šampóny určené pre psov. Ak chcete využiť „ľudské“ prostriedky, vyberajte si také, ktoré neobsahujú konzervačné látky a hlavne nie sú silno parfumovane. Ak totiž prekryjete prirodzený pach zvieraťa, vyváľa sa vám v prvej zdochline, alebo inom „príjemne“ páchnucom materiáli. Konzervačné látky, farbivá a iné umeliny navyše taktiež nerobia dobre psej koži.

hřeben

Kožuch Style

Niektoré plemená psov nie je potrebné strihať, iným zas srsť dorastá priebežne. Pokiaľ vlastníte psa, s prirodzene dlhou srsťou, ktorú síce nemusíme strihať, ale napríklad v lete neznáša vysoké teploty, alebo s ním vykonávate nejaký šport, malé zastrihnutie srsti nikdy neuškodí.