Menu

Aká je pravda o svetoznámej hre menom Modrá veľryba?

Rina Palenkova bola tínedžerka z Ruska, ktorá si vzala život v Novembri 2015. Síce jej zabitie nemalo žiadne známky hry Modrá Veľryba, všetko to začalo kvôli nej. Jej smrť bola veľmi populárna téma na ruskej sociálne sieti VKontakte. Existujú tam chat miestnosti v ktorých si ľudia píšu o rôznych témach. Aj takých ako depresia, psychické poruchy a samovražda.
Presne tam začali vznikať príbehy a táto hra. Celé to ovládali takzvaní kurátori, ktorí dohliadali na to, aby človek zapojený v hre plnil úlohy, a ak nechcel, vyhrážali sa mu.

velryba.jpg

O 2 mesiace neskôr, spáchali samovraždu ďalšie 2 dievčatá z Ruska. Ich rodičia zistili, že obidve boli v rovnakej online skupine, kde sa písalo o Rine a taktiež tam boli veľakrát spomenuté práve tieto modré veľryby.
Behom polroka sa údajne zabilo viac ako 130 detí ktoré mohli byť súčasťou týchto skupín. Samozrejme sa to rozšírilo, a po celom svete deti páchali samovraždy, s tým že zanechávali po sebe modré veľryby, či už v príspevkoch na sociálnych sieťach v podobe fotky, alebo kresieb, alebo len obyčajného #bluewhale (v preklade modrá veľryba).
V novembri 2016 sa Philipp Budeikin, 21- ročný Rus, priznal k všetkým samovraždám.
„Čistím spoločnosť od biologického odpadu..“
Obhajoval svoje činy Philipp. Na to, aby prinútil adolescentov spáchať samovraždu, použil špeciálnu taktiku na zmanipulovanie tínedžerov. Povedal, že hru vytvoril už v roku 2013. V Mája 2017 mu udelili trest väzby po dobu 3 rokov.

modrá velrby.png

Ale ako to naozaj celé bolo?
Zistilo sa, že kurátori boli deti od 12 do 14 rokov, ktoré o tom len počuli a zapojili sa. Nevedeli čo naozaj robia. Avšak celé to vzišlo z médií. Médiá si na základe pár samovrážd, ktoré spájala sociálna skupina a modré veľryby, ktoré sú znakom smútku a osamelosti, a mohol ich používať na vyjadrenie svojich pocitov ktokoľvek, spravili príbeh, rozprávku, na základe čoho tak mnoho psychicky labilných tínedžerov začalo jednať, a páchať samovraždy.
A čo Phillip Budeikin? Prečo by sa priznal k niečomu, čo nespravil?
Jednoducho kvôli sláve a popularite. Bol začínajúci muzikant, a jeho kamaráti tvrdili, vraj sa chcel dostať do pozornosti. Áno, rozširoval debaty o Rine, viac ako niekto iný, vymýšľal si hocijaké strašidelné príbehy, len aby si nazbieral sledovateľov, a následne na to prezentoval svoju hudbu. Podobnými taktikami to robilo mnoho ľudí na VKontakte.
Prečo sa k tomu všetkému priznal? Ešte viac popularity a slávy. Po troch rokoch väzenia bude o ňom vedieť skoro celý svet, a teda sa mu podarí preraziť v šoubiznise. Je to šialené čo dokážu ľudia spraviť pre slávu.
Modrá veľryba teda bola zo začiatku výmysel ale neskôr sa obrátila na skutočnosť. Nikto ale nevie, či by tie deti, ktoré spáchali samovraždu na základe tejto hry, sa nezabili aj napriek tomu. A práve v Rusku je najvyšší počet samovrážd, špeciálne adolescentov. Za samovraždy nemôžme viniť nejakú hru, pretože už len z názvu vyplýva, že ak sa niekto rozhodne spáchať samovraždu, spraví to sám od seba. Ak to chce, nepotrebuje na to niekoho iného.

5/5 - (1 vote)