Menu

Vieme sa starať o svoj notebook?

Čím ďalej, tým častejšie sa stáva, že tieto počítače vypovedajú službu už po celkom krátkej dobe používania. Iste, môže to byť zdôvodnené nekvalitnou výrobou, niekto začne konšpirovať o súčiastke, s obľubou nazývanej kazítko.
Ale nie je to všetko spôsobené stále väčšou náročnosťou  a používaním notebookov? Alebo ešte inak povedané, tak veľmi sme si zvykli na tieto počítače, že nám začala unikať základná starostlivosť a údržba.

počítač

Notebook nie je vankúš!

Pred rokmi, keď mal niekto notebook, tak to bolo niečo výnimočné a s patričnou opatrnosťou sa s ním aj zachádzalo. Počítač odpočíval v kufríku a vytiahol sa, len keď sa pracovalo. Po skončení práce sa opäť poctivo vložil do puzdra.
Keď sa pozrieme na dnešné zaobchádzanie s týmito zariadeniami, zistíme, že okrem ich použitia ako pomôcky na prácu slúžia často aj ako podložka na krájanie chleba, miska na napolitánky, stolík na pohár s pivom. Alebo veľmi často aj ako vankúš, či perina. Preháňame? Veru nie.

Aj pri práci možno notebook zbytočne ničiť

Avšak aj skupina ľudí, ktorá zhodou okolností používa notebook na to, na čo je primárne určený, má isté zlozvyky, ktoré mu na životnosti nepridávajú.
 
Veľmi často zvyknú ukladať počítač na nevzdušný materiál. Je potrebné si uvedomiť, že každý notebook ma svoj systém chladenia a zvyčajne práve zo spodnej časti zariadenia. Ak ho teda položíme na podložku typu perina, deka, posteľ, počítač sa nemôže efektívne chladiť a následné prehrievanie má negatívny účinok na jeho životnosť.

notebook
 
Taktiež, pokiaľ meníme teplotu prostredia, napríklad prichádzame z mrazu do tepla, náš počítač potrebuje chvíľu na to, aby sa aklimatizoval. Zmena teploty totiž spôsobuje rosenie súčiastok a hrozí poškodenie v prípade okamžitého zapnutia.
 
Prachtaktiež veľmi ovplyvňuje kvalitu fungovania. Niektoré notebooky majú odnímateľný zadný kryt, čo nám umožní vyčistiť od prachu aspoň niektoré súčiastky. Ale pozor na statickú elektrinu!
Náš osobný počítač teda nie je len kus plastu, ktorý môžeme hodiť do kúta a stále bude stopercentne fungovať. Myslime na to!