Menu

Ako sa vyrovnávate so svojim strachom?


Dá sa vôbec zbaviť strachu? Niekto ho prežíva v ojedinelých alebo len v nepravidelných a konkrétnych situáciách, či iba z konkrétnych vecí, niekoho strach prenasleduje stále na základe toho, že sa daných myšlienok a daných vecí vo svojom živote nemôže zbaviť a pripomína si ich, či je ich takmer pravidelným svedkom.

silueta

  • Z celkového hľadiska však strach ovláda naše životy v najrôznejších podobách. Poväčšinou si ho pestujeme a držíme v sebe, nakoľko sa bojíme spúšťača následných udalostí, ktoré by daná vec či situácia mohla vyvolať.

Vyrovnajte sa svojim strachom sa povie relatívne ľahko, ale forma tohto vyrovnania môže byť odlišná, respektíve každý sa s tým svojim dokáže vyrovnať po svojom, v niektorých prípadoch možno vôbec a v nemálo prípadoch si danú vec radšej nechceme pripomínať, čím si vlastne staviame určitú ochrannú bariéru. Ale je naozaj ťažké povedať, aká cesta by bola najideálnejšia, pretože každému môže pomôcť niečo iné. Rozumne pôsobí myšlienka postaviť sa svojmu strachu zoči voči a prekonať ho práve teraz, ale nie každý to chce a dokáže. Relatívne normálne pôsobí rada, daný problém si nepripomínať a utekať pre ním, ale najhoršie je zrejme v tomto strachu sa utápať a neustále si ho vo svojej mysli vybavovať.

skoky

V prvom rade skúsme spoznať samého seba, vybavme si svoju minulosť, náš cit ku každej prežitej udalosti (aj príjemnej či úplne bežnej) od útleho detstva až doteraz a týmto spôsobom skôr zistíme, z akých vecí máme skutočnú radosť, čo má pre nás skutočnú hodnotu a či ten náš strach vôbec stojí za to. Pokiaľ nás opäť prepadne, nevenujme mu pozornosť, ale túto pozornosť obráťme o 180 stupňov na niečo, čo nás zabaví alebo na niečo, čo má zmysel. Koncentrujte sa na všeličo iné a nezabudnite si nájsť určitý druh zábavy, hobby, alebo pracovnej náplne. Berte to tak, že daná vec prakticky vo vašom živote neexistuje a nie je vašou súčasťou. Obklopuje vás predsa kopec iných príjemnejších či zmysluplnejších objektov vášho možného záujmu.