Menu

Rubikova kocka

Medzi moje najobľúbenejšie hlavolamy patrí určite Rubikova kocka. Mám doma niekoľko hlavolamov :

rubikova kostka

  • Ježko v klietke
  • Rubikova kocka-
  • Čínsky krúžkový hlavolam
  • Čínsky kríž
  • Čínska škatuľa
  • Drevený kryštál
  • Drevený triangel

Ježko v klietke a Rubikova kocka sú ale najobľúbenejšími. Pamätám si na časy. Keď Rubikovu kocku bolo dostať iba v Maďarsku. Bolo to ešte za socializmu. Aj tam ale nie vždy jej bol dostatok v obchodoch. Bol to podpultový tovar. Pre mladú generáciu už pojem neznámy.

Kto ju získal- ten bol ale frajer. Celé hodiny sme sa snažili ju poskladať. Išla na internáte z ruky do ruky a bol na ňu vypísaný poradovník- kto a ako dlho ju bude mať!
Vtedy nikoho nebolo možné vyrušovať. Každý kto ju mal sa úplne zahĺbil do myšlienok. Ako ju len zložiť ?
Jednu stranu zvládol každý. Ale čo ďalej ? Kolovali kadejaké presné postupy, návody pre umiestnenie jednotlivých farebných kociek. Konali sa súťaže, ba dokonca majstrovstvá sveta v skladaní Rubikovej kocky.

Nevie, či je v dnešnej dobe takýto ošiaľ akýmsi hlavolamom ešte vôbec mysliteľné vyvolať. Myslím si, že nie. Mládež sedí pri strategických a iných hrách na internete a mnohí ani len nechápu, ako nás mohla tak zaujať Rubikova kocka. Ak im ju ale dáme do ruky poskladať- tiež tomu mnohí prepadnú.
Niekedy sa robili veľmi kvalitne prevedené kocky. Ani desiatky rokov ich nedokázali zničiť. Točili sa ľahko, ale sedeli pevne.
Nedávno so z nostalgie kúpila vnukovi Rubikovu kocku. Druhý deň sa rozsypala na kusy.

kostka

Žiaden ďalší vynález pána Rubika už nezaznamenal taký výrazný úspech. Urobil tuším ešte hada, guľu ale nič z toho nebolo tak geniálne ako práve kocka.

Ak budete mať možnosť, tak si ju kúpte a vyskúšajte či to zvládnete. Či máte lepšiu predstavivosť a kombinačné schopnosti ako sme mali my. Prajem vám pri hre veľa radosti a trpezlivosti.