Menu

Moje dieťa ide do škôlky

Pokiaľ sa rozhodnete a svoje dieťa zapíšete na nástup do materskej školy, urobíte významný krok nielen vo svojom živote ale najmä v živote Vášho dieťaťa. Pri tomto rozhodovaní či do škôlky, alebo zostane doma buď so starým rodičom alebo s Vami, sa kladie dôraz najmä na potreby Vášho dieťaťa. Treba si uvedomiť, že nástupom do škôlky dieťa získava mnoho. Spoznáva nové detské tváričky, nadväzuje prvé kontakty a vytvára si nové priateľstvá.
Naučí sa samostatnosti, rozširuje svoje vedomosti a učí sa novým veciam. Samozrejme ako pri všetkom, aj tú bývajú začiatky niekedy ľahšie inokedy ťažšie. Stretávame sa však aj s takými prípadmi, kedy rodičia znášajú odlúčenie od dieťaťa horšie ako samotné dieťa. Vtedy dbáme najmä na to, aby sme svoj smútok a emócie neprenášali na dieťa.hračky.jpg
U detí, ktoré si ťažšie zvykajú na nové prostredie a kolektív, sa musíme obrniť hlavne trpezlivosťou a pevnou vôľou. Nesmieme pripustiť aby nás dieťa citovo vydieralo a dostalo do úzkych alebo s nami vyjednávalo. Po pár týždňoch ako sa začlení do kolektívu a spozná prostredie, zvykne si a počiatočné stavy budú zabudnuté.
V škôlke však okrem nového poznania na naše dieťa číhajú aj iné nástrahy. Príchodom do nového prostredia sa môžete zo začiatku stretávať s častými zdravotnými problémami. Pokiaľ dieťa nemá vybudovanú silnú imunitu, ťažšie bude prechádzať týmto obdobím. A práve z toho majú mnohí rodičia obavy. Čo ak bude moje dieťa bývať často choré? Budem s ním môcť zostať doma? A iné otázky si kladie veľa rodičov. Ale dobrá správa je, že časom keď si dieťa vybuduje imunitu bude odolné voči vírusom ale aj soplíkom, s ktorými sa v škôlke často stretávame. Imunitu podporujeme aj doma, častým pobytom na čerstvom vzduchu, dostatočným zásobením vitamínov prirodzenou formou v strave ale hlavne nevytváraním okolo dieťaťa akúsi bublinu,ktorá ho má „chrániť“ pred vonkajším prirodzeným okolím. Práve prehnanou hygienou a dezinfekciou všetkého okolo neho, mu narúšame prirodzenú obranyschopnosť a telo si nedokáže vybudovať imunitu na bežné ochorenia.interaktivní hračky.jpg
Veľkou výhodou návštevy materskej školy je hlavne to, ako sa dieťa prirodzene naučí samostatnosti pri stolovaní, hraní, ale aj pri bežných hygienických úkonoch či obliekaní. Toto všetko sú drobné radosti pre rodičov, ale obrovské kroky vpred pre naše deti. Preto hľadajte pri rozhodovaní predovšetkým plusy, ktoré získa naše dieťa do života.