Menu

Je mi TEPLO!

Aj vy by ste sa najradšej celý deň máčali v bazéne, jedli zmrzku alebo ležali priamo pod klímou? Letné prázdniny sú na to ako stvorené. Človek sa rád slní, dokonca aj niektorí psi si na pravý obed ľahnú na priame slnko. Nie všetci však znášajú tropické teploty dobre.hrající si psy.jpg
Je dôležité vedieť ako svoje zvieratko ochladiť správne. Často vídame na sociálnych sieťach fotky psíkov, ktorým majitelia v dobrej viere prehodili cez chrbát uterák. Toto je práve jeden z tých nesprávnych spôsobov. Psíka síce ochladíte, ale zároveň si koledujete o seknutie v krížoch alebo tzv. syndróm mŕtveho chvosta. Nikdy psíkovi nechladíme chrbát a celkovo nášho štvornohého miláčika nechladíme rýchlo. Ľadová voda je tabu!
Čo môžete urobiť je otvoriť psíkovi prístup na studenú dlažbu, do vane či na kachličky. Ak doma takýto povrch nemáte, položte na zem uterák nasiaknutý vlažnou vodou. Pes si tak bude môcť sám vybrať či sa chce ochladiť a vie si zvoliť časť tela, ktorú chce schladiť.
Ďalšou efektívnou metódou je sprcha presne tak ako u človeka. Vyvarujte sa však ľadovej vode. Psíka chladíme od spodku, teda najskôr pomaly namáčame labky a brucho.pomoc psovi.jpg
Prirodzenú možnosť osvieženia poskytujú vodné plochy. Plávať choďte až neskoro večer alebo skoro ráno. Neodporúča sa chodiť do vody s hárajúcimi sučkami kvôli infekcií. Navyše môžete skočiť do vody so psíkom a ovlažiť sa aj vy!
TIP pri prehriatí: Pes sa najúčinnejšie ochladzuje zvnútra. Ak vidíte, že sa váš pes prehrieva ako prvú pomoc môžete psa postaviť pred chladničku alebo mrazničku a nechať ho dýchať studený vzduch. Potom pokračujte chladením „podvozku“ teda labiek, brucha, hrudníka prípadne spodnej časti krku.
Ako prevenciu sa uistíme, že má pes k dispozícií vždy dostatok čerstvej vody. Venčíme v nízkych teplotách tj. skoro ráno alebo neskoro večer. Hitom tohto leta sú chladiace podložky a vesty, ktoré vo svojom jadre obsahujú chladiace médium.