Menu

Zázračná baktéria

Ak ste už navštívili čarokrásnu krajinu Bulharsko, iste ste si všimli na pultoch ich potravín veľké množstvo bielych jogurtov, ktoré pripomínajú naše zakysanky. Tieto jogurty sú vo veľkých kelímkoch a domáci ich často pijú ako mlieko. Dobre vedia, že tým podporia svoje zdravie a na svoj pravý bulharský jogurt nedajú dopustiť.
Bulharský jogurt(bulharsky kiselo mljako) totiž obsahuje zdraviu prospešnú baktériu Lactobacillus bulgaricus. Tejto baktérii vďačia Bulhari za svoju dlhovekosť a pevné zdravie. A to aj napriek tomu, že holdujú nezdravému životnému štýlu a milujú popíjanie pálenky spolu s cigaretkou v ruke.Lyžička s jogurtom.jpg
Baktéria Lactobacillus bulgaricusmôže zrieť iba v Bulharsku a preto sa musí z tejto krajiny vyvážať. Nikde inde na svete nie je mikroklíma, v ktorej by mohla dozrieť. Existuje až 700 kmeňov tejto baktérie, avšak všetky kmene mimo krajiny pri raste mutujú.
Baktéria je silným antioxidantom a pomáha telo chrániť pred mnohými ochoreniami. Okrem iného boli preukázané jej účinky v boji s alergénmi a žalúdočnými ochoreniami, zabraňuje infekciám v ústnej dutine a bráni chronickým vaginálnym výtokom. Bulharský jogurt by mali jesť aj tí z vás, ktorý chcú ochrániť svoje telo pred rakovinou, či osteoporózou. Je dobre stráviteľný a preto vhodný pri diéte. Podávať ho môžu aj mamičky svojim deťom, podporuje rast a správny vývoj. Ak ste v Bulharsku na dovolenke, môžete ho použiť aj na ukľudnenie pokožky po dlhom pobyte na slnku.Jogurt v nádobe.jpg
Bulhari si rôzne druhy bulharských jogurtov vedia vychutnať aj niekoľkokrát denne, veď ročne skonzumujú až 22 kilogramov jogurtu na osobu. Už i Číňania objavili jeho silu a považujú ho za elixír dlhovekosti. Aj starovekí Tráci nosili túto pochúťku vo vreciach z ovčej kože pripevnené na tele. Domáci naozaj na jogurt nedajú dopustiť a usporadúvajú na jeho počesť mnohé festivaly. Zaujala vás liečivá sila bulharskej baktérie? Ochutnajte pri vašej ďalšej návšteve krajiny niektorí z bulharských jogurtov a sami vyskúšajte ich účinok na zdravie.