Menu

Transsibírska magistrála

Väčšina dobrodruhov si myslí, že za podobnú cestu zaplatíte tisícky eur, avšak pravda je taká, že v dnešnej dobe je cestovanie omnoho viac dostupnejšie a to platí aj pre Rusko. Dnes dokonca môžete precestovať oblasti, ktoré boli dlhé roky pre turistov neprístupné.

železnice

Ak sa rozhodnete cestovať z Bratislavy priamo do Moskvy, zaplatili by ste v priemere okolo sto eur a budete cestovať viac než dvadsať sedem hodín.
V Rusku platí, že čím nižšie má vlak číslo, tým modernejší bude. Väčšinou má vlastnú klímu, ponúka rôzne služby,…ak sa číslo vlaku blíži k osemdesiatke, zrejme pôjde o staršie vagóny, ktoré budú značne opotrebované.
Vlaky jazdia naprieč Áziou počas celého roka. Jedinou dilemou teda zostáva, či túžite vidieť Rusko počas leta alebo počas mrazivej zimy. Vrchol turistickej sezóny je práve medzi júnom a septembrom, je preto dobré zaobstarať si lístok o čosi dopredu.

Nehľadiac na to, akú triedu vagónu si vyberiete, vždy dostanete čistý uterák, plachtu a obliečky. Taktiež každý jeden vagón obsahuje wc a miestnosti s umývadlami. Osprchovať sa vo vlaku nemôžete – výhodná je však ponuka verejných spŕch na vlakových nástupištiach.
Vo vlakoch určite nájdete vozne s reštauráciami. Platiť sa dá len v hotovosti ruskou menou. Napriek skvelému výberu jedál oceníte aj stánky na staniciach, kde domáci predávajú vlastnoručne vyrobené jedlá. Zakúpiť si môžete napríklad palacinky, ktoré zvyknú robiť nie len na sladko, ale aj na slano, čiže sú plnené mäsom. Ďalšie obľúbené sú pirohy, pirôžky, či čerstvé ovocie a zelenina.

koleje

Vlakom sa dá dostať napríklad do Pekingu, Vietnamu, Uzbekistanu,…Pokiaľ máte dostatok času, môžete začať cestovať už v Prahe, Budapešti, či Bratislave. Z Moskvy do Vladivodstoku budete cestovať celých šesť nocí. Medzi najviac obľúbené a najlepšie vybavené patria vlak číslo jeden do Moskvy a číslo dva do spomínaného Vladivodstoku. Do Číny sa dostanete koľajovou traťou, ktorá je funkčná už od roku 1950 a vedie cez Rusko a pokračuje v Mongolsku. V tomto vlaku strávite taktiež šesť nocí.

V neposlednom rade si potrebujete na takýto výlet vybaviť víza. Toto vám veľmi rado poskytne veľvyslanectvo, ktoré sídli v Bratislave. Odporúčame si však na veľvyslanectvo najprv zavolať a zistiť si aktuálne podmienky, ktoré ako občania musíte spĺňať na to, aby ste víza dostali.