Menu

Práca s drevom – balzam pre dušu

Práca s drevom je činnosť, ktorej prepadnete, či chcete, alebo nie. Tento materiál má v sebe nejakú skrytú moc, ktorá vás chytá a nepustí. Vyskúšal som si to na vlastnej koži a dnes môžem povedať, že som za tento svoj koníček nesmierne vďačný. Ak premýšľate nad tým, že sa tejto zábavke začnete venovať aj vy, určite oceníte niekoľko dobrých rád.

tesař

Pripravte si kvalitné náradie

Kvalitné náradie je pri práci s drevom absolútnym základom. Keď som sa pustil do svojej prvej vyrezávanej lyžičky, používal som dláta za pár centov a nekvalitné brúsne papiere. po niekoľkých hodinách boja, som to však oľutoval. Pochopil som, že bez kvalitného náradia to jednoducho nepôjde. Nemusíte sa obávať horibilnej investície. Kvalitné dláta a hoblík vás budú stáť maximálne osemdesiat eur. čo sa týka brúsnych papierov, kúpte si tie, ktoré stoja o pár centov viac, pretože sa vám nebudú trhať a taktiež vydržia omnoho viac. v neposlednom rade budete potrebovať aj špeciálne frézy na drevo. tie kúpite za pár eur. v tomto smere je ale dôležitá dobrá vŕtačka. S veľkou sa vám nebude pracovať dobre. Preto si radšej zaobstarajte maličkú AKU vŕtačku, ktorú bez problémov udržíte v jednej ruke. Napríklad značka PARKSIDE, ktorú dostanete v LIDLI, stojí okolo dvadsiatich piatich eur. poslednou nevyhnutnou investíciou bude zverák. Ak sa chystáte vyrábať väčšie aj menšie výrobky, nebude na škodu, ak si kúpite hneď dva. Jeden menší a druhý väčší.

dláta

Opatrnosť nezaškodí

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, drevo je v skutočnosti neskutočne pevný materiál. Preto sa pri jeho opracovávaní, môžete škaredo poraniť. To hlavne vtedy, ak si zaobstaráte naozaj kvalitné, teda poriadne ostré, pracovné náradie. Mne sa osvedčili špeciálne rukavice, ktoré majú v sebe špeciálnu výstuž. Sú dostatočne tesné, takže vám nebudú prekážať pri práci, no na druhej strane vaše ruky dobre ochránia. Opýtajte sa na nich v stavebninách, alebo predajniach s kreatívnymi potrebami.