Menu

Peter Sagan a tohtoročné Paríž – Roubaix

Každý milovník cyklistiky a hlavne Petra Sagana sledoval v nedeľu 14.4. jeden z najznámejších pretekov Paríž – Roubaix. Sagan neobhájil vlaňajšie prvé miesto a skončil až piaty. Dominoval tím Quick Step, ktorý mal na stupni víťazov až dvoch pretekárov. Na prvom mieste skončil Belgičan Philippe Gilbert z tímu Quick Step. Druhý skončil Nils Politt z Kaťuše-Alpecin. Tretí opäť z tímu Quick Step Yves Lampaert.

cyklistika

„Pre mňa bol bonus, že som mohol v silnom klasikárskom tíme nastúpiť. Mnohí tvrdili, že toto nie sú preteky pre mňa. Som rád, že som im dokázal, že sú aj pre mňa silnou stránkou,“ povedal víťaz tohtoročnej Paríž  – Roubaix.  Belgičan si týmto víťazstvom pripísal už svoj 75. triumf vo svojej profesionálnej kariére.

Cyklisti museli prejsť 257 kilometrovú trať, z čoho 54,5 kilometra išli po dlažobných kockách. Zo začiatku išli všetci v jednom balíku. Až po zhruba 44 kilometroch sa pelotón rozdelil na dve polovice kvôli hromadnému pádu. Preteky boli plné pádov. Pri páde skončil aj Petrov brat Juraj.

Keď sa situácia upokojila, Peter Sagan vyrazil za vedúcou šesťčlennou skupinou. Posledné kilometre mu však dochádzali sily. Gilbert spolu s Pollitom sa vybrali do úniku, nikto ich už nedobehol. Na velodróme mohol Sagan zabojovať o štvrté miesto, no už nemal energiu. „Aj keď som minuloročný triumf nezopakoval, nie som nahnevaný. Ale ani nemôžem byť spokojný.“ Povedal po pretekoch.

kola

Niečo o Paríž – Roubaix.
Sú to jednodňové preteky, ktoré sa jazdia na severe Francúzska, kúsok od Belgických hraníc. Je známy tým, že sa jazdí vždy dlhšia trať s dlhšími pasážami s dlažobnými kockami, takzvanými dlažobnými kockami. Zaujímavosťou je, že sa nazýva aj peklo severu a to z toho dôvodu, že za prvej svetovej vojny sa jazdilo aj popri bojových frontoch. Taktiež sa nazýva Pekelná nedeľa, či Veľkonočné preteky, pretože sa koná vždy v druhej polovici apríla.