Menu

Dieťa sa bojí vody. Ako prekonať strach?

Aký je dôvod strachu?
Ak ste si tiež všimli, že vaše dieťa sa bojí vody, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je analyzovať, čo môže byť príčinou.
1. Možno nie je dobrá teplota vody alebo má vodu v očkách. Venujte pozornosť každému incidentu, ktorý by mohol priniesť nepríjemnosti dieťaťa;
2. Pri návšteve bazénu alebo na pláži môže byť dieťa vystrašené veľkým množstvom vody. Pri návšteve takýchto miest potrebuje deti predbežnú prípravu na začiatok, je potrebné ho oboznámiť so životným prostredím a nie okamžite ponoriť dieťa do vody.

batole

3. Zastrašujúci objem. Ako sa ukázalo, v niektorých prípadoch, sa deti neboja vody samotnej toľko ako jej objem, t.j. veľký priestor vody. Môže to byť aj kúpeľ naplnený vodou. Východiskom z tejto situácie je na začiatok umývadlo.
4. Venujte pozornosť psychickému stavu detí. Malé deti vždy zachytávajú náladu svojich rodičov.

Prečo sa dieťa obáva vody? To môže závisieť od jeho veku.
1. Rýchle ponorenie pod vodou;
2. Veľké množstvo vody;
3. Kĺzavý povrch kúpeľa;
4. Poškodenie pokožky, ktoré spôsobuje nepríjemné pocity pri kontakte s vodou.

zábava

5 tipov, ako poraziť strach z vody
Príčinou problémov je hlavne rodičovský dohľad alebo neznalosť základných pravidiel kúpania. Ako naučiť dieťa, aby sa nebálo vody:
1. Prax „suché kúpanie“. Doma uveďte dieťa do prázdneho kúpeľa a len si zahrajte so svojimi obľúbenými hračkami.
2. Nepokúšajte sa dieťa naučiť plávať. Niektorí rodičia sú si istí, že dieťa sa bojí vody len preto, že nevie, ako plávať, a preto si nie je isté.
3. Rozptýľte dieťa. Ak sa odmietne kúpať, nechajte ho niekoľko dní. Pritom sa vyhýbajte návšteve kúpeľne. Spravidla, po dobu 5-6 dní, dieťa môže zabudnúť na to, prečo sa bojí a opäť bude s radosťou vo vani či bazéne.

Strach z vody nie je tak zriedkavý. Ale s takýmto stavom sa môžete vyrovnať. Najdôležitejšia vec, ktorú musíte urobiť, je byť trpezlivý a úmyselne pracovať s dieťaťom. Buďte pokojní a veľmi skoro sa budete môcť zbaviť jeho strachu a premeniť vodné procedúry na skutočné potešenie.