Menu

Mramorová doska alebo umelý kameň?

Výber novej kuchynskej pracovnej dosky je ťažký. Chcete sa uistiť, že ste si vybrali niečo trvanlivé, praktické, nádherné, nadčasové a štýlové? Dobrá hodnota za rozumné peniaze, a že ju budete milovať roky. Aj keď ste zúžili výber až na kuchynskú pracovnú dosku, ako je mramor, žula, umelý kameň, potom stále existujú desiatky možností. Nižšie vysvetľujeme niektoré rozdiely medzi rôznymi typmi kamenných pracovných dosiek. Ak budete mať ďalšie otázky, stačí nám zavolať. Sme k dispozícii, aby sme vám pomoholi vybrať ten správny materiál pre vašu novú kuchynskú pracovnú dosku.
Kamenné kuchynské dosky oproti iným povrchom
Jedným z dôvodov, prečo je ťažké si vybrať medzi mramorovými, žulovými a kuchynskými pracovnými doskami z umelého kameňa je, že kameň má množstvo významných výhod oproti väčšine ostatných materiálov používaných na pracovné dosky. Napríklad všetky kamene, dokonca aj „mäkké“ kamene ako mramor sú:
Dostupné vo viacerých farbách a textúrach, aby sadli presne do vašej kuchyne. K dispozícii v rade povrchových úprav, leštenia a detailov hrán. Je ťažké ich poškriabať. Sú odolné voči teplu – aj keď dáte horúcu panvicu alebo šálku čaju. Sú odolné voči požiaru a plameňom. Neovplyvnené chladom, bezpečné pre potraviny, nezmenia sa pri slnečnom svetle, ľahko sa čistia a sú ťažšie ako drevo, lamino alebo dlaždice. Musia byť rezané, tvarované a leštené pomocou špeciálnych nástrojov, majú malú alebo žiadnu predispozíciu na zmenu sfarbenia alebo hniloby.
Kameň tiež pôsobí ako chladič, čo je dôvod, prečo profesionálni kuchári a výrobcovia čokolády používajú mramorové alebo žulové kuchynské pracovné dosky na výrobu svojich výrobkov. Mramorová doska je cenovo drahšia.

pexels-photo-279648

Prírodný kameň vs umelý kameň
Vďaka moderným technológiám je teraz možné vyrábať kameň v továrni pomocou spojovacích prostriedkov. Technologicky náročných procesov na viazanie kamenných častíc do nových foriem. Často sú vyrobené predovšetkým z prírodného kremeňa. Tieto inovatívne výrobky sú známe ako „umelé kamene“ alebo „technické kamene“ , aby sa odlíšili od „prírodných kameňov“ ako mramor, žula a vápenec, ktoré sa tvoria v zemskom povrchu a ťažia z lomov.
Navrhnuté kamene boli starostlivo navrhnuté tak, aby plnili funkciu, pre ktorú sú určené. Vďaka tomu sú ideálnou voľbou pre kuchynské pracovné dosky. Rovnako ako vyššie uvedené všeobecné výhody, umelý kameň sú k dispozícii v stovkách farieb vrátane primárnych farieb a šperkov. K dispozícii v desiatkach textúr od jednoduchých až po komplexné. Vyrobené v rôznych hrúbkach, vhodné na rôzne použitie, ako sú obklady stien, kuchynské pracovné dosky a podlahy. Prirodzene nepórovitý, čo znamená, že nič neabsorbuje – vône, baktérie, tekutiny alebo čokoľvek. Je ho takmer nemožné zafarbiť, vodeodolný, obsahuje typicky 90-95% kremeňa. Oproti tomu sa v geologických procesoch vytvárajú prírodné kamene, takže ich farby a textúry sú vytvárané náhodou. To znamená, že prírodné kamene sú k dispozícii vo farbách a textúrach, ktoré poskytne len príroda. Každá doska je úplne jedinečná. Môže byť porézna, takže sa musí počas výroby alebo inštalácie impregnovať. Ťažko sa zafarbí, najmä po impregnácii.

apartment-185779_1920

Žula je jedným z najnáročnejších materiálov na svete, čo je jeden z dôvodov, prečo sú žulové kuchynské dosky tak vyhľadávané. Tento krásny kameň je prirodzene tvrdý , odolný voči poškriabaniu a ľahko sa udržuje. Naopak, mramor je jemnejší kameň, hoci je tvrdý ako hornina, je pórovitý a reaguje s kyselinami a zásadami. To znamená, že pokiaľ nie je impregnovaný, môže sa poškodiť od potravín, kvapalín ako je červené víno, citrónová šťava a ocot. Našťastie je impregnácia veľmi účinná a štandardnou súčasťou nášho procesu.