Menu

3D tlačiareň- čo je dobré vedieť

Ak nie si úplne zbehlý v téme nových technológií, alebo zvažujete kúpu jednej z 3D tlačiarní radi vám ponúkneme pár praktických rád na začiatok:

3d tisk

1.) 3D modelovanie
Pre uskutočňovanie tlače je potrebný hlavne 3D model, ktorý sa tvorí v programoch určených na modeláciu. Nemusíš byť tohto znalý. Internet teraz obsahuje aj stránky formované na základe predávania 3D modelov, niektoré je možné nájsť aj úplne zadarmo. Samozrejme, ak máte po ruke program, ako 3D MAX a aj viete v ňom dobre pracovať, vždy je úžasný pocit svoj projekt predať svetu aj v reálnej podobe. Práve v tomto 3D tlač vyniká, ako prostredník medzi projektom a jeho stvárnením.

2.) Trpezlivosť a precíznosť
Pokiaľ ste niekedy už pracovali v 3D programoch viete, že narábanie s určitými detailmi nie je pre výbušnejšie povahy. Treba si sadnúť a skúšať, znova a znova. Výnimkou nie je ani prevádzka tlačiarne. Možné je, že pri tom strávite aj hodiny kým pochopíte nastavenia a celý princíp výstavby. Už len nastavenie prichytenia filamentu o podložku vie byť peknenamáhavá činnosť.

3.) Čas tlače
Keď sme pri trpezlivosti, tlačenie hocijakej veci vie trvať veľmi dlho. Či ide o malú postavičku alebo súčiastku, tlačenie takýchto predmetov môže kľudne potrvaťniekoľko hodín.

tiskárna

4.) Kúpiť či nekúpiť?
3D tlačiareň vie uľahčiť prácu mnohým remeselníkom, ako aj architektom, či umelcom. Práve s vynálezom tejto technológie sa nám otvára nová možnosť skúmania hmoty a priestoru. Dnešné počítače majú už ten ráz prepočítavania, aj lepšiu ako človek, aby nám zveľaďovali doterajšie nedostatky. Určite je to veľký prínos pre budúcnosť a kto by nechcel byť jej súčasťou. Pokiaľ ste odvážny človek, ktorý sa nebojí kráčať napred, 3D tlačiareň sa vám môže hodiť. Ako aj pri realizácií menších kreatívnych projektov v interiéry, tak aj pri objavovaní nových experimentov.

Samozrejme, stále je tam ALE. Tlačiarne sú veľmi drahé a jej cena sa môže vyšplhať do výšky ročného platu. No pre vyskúšanie a dostupnosť verejnosti sa pre tento prípad otvorili podniky, ktoré ponúkajú tlačenie 3D modelov v ich priestoroch.